Často kladené otázky

 

JE POTŘEBA ŘIDIČSKÉ OPRÁVNĚNÍ?

Řidičské oprávnění není vyžadováno.

A CO EVIDENCE VOZIDEL?

Elektrokolo s výkonem motoru do 250W a s max. rychlostí do 25km/hod. není nutné kdekoli registrovat.

JAK DALEKO DOJEDU NA JEDNO NABITÍ BATERIE?

Vzdálenost, kterou na jedno nabití ujedete, závisí na mnoha faktorech, např. na charakteru terénu, nahuštění pneumatik, vaší hmotnosti, povětrnostním podmínkám, rychlosti, na síle, kterou vkládáte do pedálů při šlapání apod. Proto je vždy u jednotlivých typů kol uváděno pouze informativní rozpětí km (např. 50 – 70 km apod.).

JAKOU MÁ BATERIE ŽIVOTNOST?

U všech typů baterií, které dodává naše firma, je udávána životnost 12 měsíců s tím, že v průběhu prvních 6 měsíců nesmí její kapacita klesnout pod 80% jmenovité kapacity a po 12 měsících nesmí její kapacita klesnout pod 70% jmenovité kapacity.

KDE SEŽENU NÁHRADNÍ BATERII ?

Akumulátory můžete zakoupit u nás, jsme přímými dovozci akumulátorů určených speciálně pro elektrokola.

CO SE STANE, JESTLIŽE SE MI PŘI JÍZDĚ BATERIE VYBIJE?

Vůbec nic. Jestli chcete dojet do cíle, musíte šlapat jako na běžném jízdním kole.

KDY NA SERVISNÍ PROHLÍDKU?

Doporučujeme provést garanční prohlídku po ujetí prvních 100 km a před skončením záruky na daný díl a následně provádět placené servisní prohlídky min. 1x za sezónu.

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI SERVISU?

Záruční i pozáruční servis je samozřejmostí u prodejce, kde bylo zboží zakoupeno, po dohodě i u jiných prodejců

JAKOU MÁ ELEKTROKOLO ZÁRUČNÍ DOBU?

Všechny informace nalezne v dokumentu Záruční list, který je dostupný ve všech návodech. U většiny elektrokol je záruka:

24 měsíců na veškeré komponenty kola - na výrobní, skryté a nahodilé vady, kromě těch částí, které se opotřebovávají jízdou.

24 měsíců na baterie - na výrobní, skryté a nahodilé vady

6 měsíců na životnost baterie

To znamená, že po 6-ti měsících už nemusí být baterie funkční v plném rozsahu kapacity. Pokud se však budete o baterii dobře starat, nezaznamenáte žádný (skutečně vůbec žádný) úbytek kapacity.

JAK JEDE RYCHLE?

Rychlost kola je omezena pouze Vašimi schopnostmi, elektropohon dle normy EN 15194 může být funkční do rychlosti 25km/hod., potom se musí automaticky vypnout. Po klesnutí rychlosti pod 25km/hod. se opět automaticky zapne (při dodržení podmínky šlapání do pedálů).

MUSÍM TAKY ŠLAPAT?

Ano, to je základní podmínka pro uvedení elektropohonu do provozu. Pokud je elektrický systém kola vybaven tlačítkem pro přímý pohon, může elektrokolo na tento režim jet max. rychlostí 6 km/hod.

K většině elektrokol lze však instalovat plynová páčky, díky které můžete jet po rovině i bez šlápnutí do pedálů.

JAKÉ JSOU PROVOZNÍ NÁKLADY?

Velmi nízké a závisí na rychlosti, terénu, profilu, tlaku v pneumatikách, váze jezdce, velikosti baterie, váze nákladu, síle šlapání, atd.

Výpočet provozních nákladů včetně amotrizace nové baterie po 600 cyklech nabití.

Počítáno na baterii 36V/10Ah a motor 250W

1 nabití baterie = 40km
(průměrná hodnota při použití střední připomoci ve středně těžkém terénu)

600 nabití = 24 000 Km
(množství nabití dokud je kapacita baterie < 80%)

Kapacita baterie 36V x 10,5Ah = 378Wh, 1 vybití = 302Wh
(20% zbývající kapacity zůstává v baterii a nemůže být použito)

Energie potřebná k nabití = 472Wh
(25% energetické ztráty při nabíjení je započítáno)

600 nabití x 472Wh = 283,2kWh

283,2kWh = 1 289 Kč
(kWh – 4,55 Kč – průměrná cena energie)

1km = 0,0537 Kč (cena energie)
1km = 0,333 Kč (cena nové baterie po 600 cyklech)
1km = 0,387 Kč (celkové náklady) - cena včetně nové baterie

DOBÍJÍ SE BATERIE, KDYŽ SI PŘI JÍZDĚ POMÁHÁM PEDÁLY?

U převážné většiny elektrokol ne, nabízíme však i takové elektrosady, která dobíjení během jízdy za určitých podmínek umožňuje.

JAK ELEKTROKOLO FUNGUJE?

Jednoduše stisknete knoflík „On" na ovládacím panelu a elektrický motor v náboji začne pracovat po 1,5-2 sec., jakmile začnete šlapat do pedálů. Dodá Vám veškerou potřebnou přídavnou sílu.

JAK MOHU DOBÍT MOJI BATERII?

Jednoduše připojte nabíječku (která je součástí dodávky kola/elektropohonu) k baterii a do standardní sítě. Baterii můžete nechat v kole nebo ji vyjmout. Úplné nabití trvá asi pět hodin. Bezpečnostní systém garantuje, že baterie se nemůže přebít. Nabíječku si můžete vzít i s sebou na delší vyjížďku a dobíjet baterii i během delší zastávky. Obecně platí: 1 hodina nabíjení = cca 10 km.

Poznámka: Po skončení nabíjení nabíječku vypněte, odpojte od sítě a od baterie a počkejte minimálně 1 minutu, než aktivujete displej.

JAK BYCH MĚL BATERII SKLADOVAT?

Skladujte ji na chladném a suchém místě. Baterie Vám vydrží déle, pokud ji dobijete každých 30 dní i v období, kdy na kole nejezdíte.

JE BARERIE RECYKLOVATELNÁ?

Ano. Li-Ion baterie jsou 100% recyklovatelné. Můžete ji odevzdat na kterémkoliv sběrném místě a nebo přímo u Vašeho obchodníka.

MŮŽE SE MOTOR PŘEHŘÁT?

Ano. Motor se může přehřát ve velkých kopcích nebo při velkém zatížení, ale zabudovaný tepelný snímač elektrický systém automaticky odpojí.

MOHU JET NA ELEKTROKOLE JAKO NA NORMÁLNÍM KOLE BEZ MOTOROVÉ PODPORY?

V módu OFF jede Vaše kolo stejně jako běžné jízdní kolo bez elektropohonu.

MÁM VYPÍNAT ELEKTROKOLO?

Je to určitě vhodné, ale například kolo Apache nebo Crussis se automaticky vypne po 3-5minutách.

NEBUDE MĚ VÁHA MOTORU A BATERIE ZATĚŽOVAT PŘI JÍZDĚ?

Instalací elektropohonu se váha kola zvýší o 5,5 - 10 kg (dle typu a velikosti baterie) a na jízdní vlastnosti to má malý vliv. Zvýšená váha se nejvíce projeví při případném transportu či přenášení. Při jízdě je tento hendikep vyrovnán vyvinutou silou motoru (až 250W, což je 1/3 koňské síly).
Na druhé straně přidání elektropohonu vám pomůže i do těch nejstrmějších kopců a podstatně Vám zvýší akční rádius.

JAK SILNÝ MOTOR BUDU POTŘEBOVAT?

Nainstalovaný výkon motoru je odvislý především od Vaší váhy a jízdních podmínek (profil trati), ve kterých budete elektrokolo používat. Pro váhu jezdce do 100 kg a do průměrně zvlněného terénu stačí výkon 180W, pro náročnější podmínky doporučujeme výkon motoru 250W. Tyto výkony vycházejí z předpokladu, že budete používat elektrokolo na pozemních komunikacích, kde je jeho funkce omezeny do rychlosti 25 km/hod.

Mimo pozemní komunikace si můžete dopřát luxusní elektrokolo s výkonem až 3500W

JAKÉ BATERIE SE POUŽÍVAJÍ V ELEKTRO-KOLECH?

Elektrokola jsou vybavena zpravidla bateriemi typu Li-ION (Lithium Ion) – APACHE ELEKTRONICA, ENERGY, sada BIFS, nebo Li-POL (Lithium-ion polymer) - APACHE ELEKTRA/ELEKTRON, EAGLE, sada MARATONEL. Jednodušší verze pohonu je osazena olověnými bateriemi SLA typ– E-Zip.

Technologicky nejdokonalejší baterie typu LiFePO4 jsou určené převážně pro přestavbové sady kvůli jejich ceně.

BATERIE SE BĚHEM NABÍJENÍ ZAHŘÍVAJÍ, JE NA TOM NĚCO ŠPATNÉHO?

Ne, je to normální, při nabíjení se zahřívají všechny typy baterií. Většina kvalitních baterií má zabudovanou vnitřní proudovou a teplotní ochranu proti přetížení a přehřátí, přesto doporučujeme nenechat baterie během nabíjení dlouhodobě bez dozoru.

CO JE PAMĚŤOVÝ EFEKT?

Tento efekt se projevoval především u olověných baterií. Nastává, když je baterie znovu nabíjena, aniž by byla předtím zcela vybita. Baterie si pamatuje svou poslední zbytkovou kapacitu před jejím dalším nabíjením. Proto když dáte nabít baterie tohoto typu dříve, než je svým užíváním zcela vybijete, užitková doba baterie se bude postupně snižovat. Nové typy baterií, které používáme v našich elektrokolech (Li-ION, Li-POL, v budoucnu LiFePO4), nemají žádný nebo úplně zanedbatelný paměťový efekt.

CO ZNAMENÁ SAMOVYBÍJENÍ BATERIÍ?

Jestliže je baterie po úplném nabití delší dobu nepoužívána, začne postupně ztrácet svou energii (dochází k samovybíjení přes její vnitřní odpor). U Lithiových baterií není tento efekt tak výrazný, přesto doporučujeme baterie minimálně 1x za měsíc dobít, i když není používána. Pokud je používána, doporučujeme baterii dobít po každé jízdě.

CO JE TO KAPACITA?

Kapacita baterie udává množství elektrické energie, kterou je schopna baterie pojmout. Jednotkou je Ah (ampérhodina), takže baterie s kapacitou např. 10Ah dokáže dodávat proud o velikosti např. 2A po dobu 5 hodin. Kapacita každého článku a tím i celé baterie stářím pozvolna klesá. Kapacita u baterií klesá dočasně také vlivem okolní teploty, proto při zimním provozu dochází k rychlejšímu vybíjení.

KDE SEŽENU NOVOU BATERII?

Pro všechny typy námi prodávaných elektrokol dodáváme samozřejmě také náhradní baterie.

PLATÍ SE NĚJAKÝ RECYKLAČNÍ POPLATEK ZA BATERIE A CO DĚLAT S BATERIÍ PO UKONČENÍ JEJÍ ŽIVOTNOSTI?

Vy, jako koncový zákazník, žádný recyklační poplatek neplatíte. Ten jsme za Vás již uhradili, neboť jsme zapojeni v kolektivním systému zpětného odběru Asekol a Acobat. Jenom Vás žádáme, abyste baterii, po skončení její životnosti, odevzdali na sběrném místě pro tento druh zboží nebo ji vrátili zpět do prodejny, která to za Vás vyřídí.

Provozovatel webu Jan Modrák jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu.
Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. 
Další informace