Je lepší koupit vcelku nebo přestavbovou sadu?

Nové elektrokolo nebo přestavba?

Toužíte po pomocném motorku na běžném kole? Na výběr máte buď koupi elektrokola nebo pomocí elektrifikační sady přestavět své stávající jízdní kolo.

 

Výhody a nevýhody

Elektrokola jsou v současné době v kurzu a jejich výrobou se zabývá celá řada firem u nás i ve světě. Uvažovali jste o koupi tohoto stroje, ale máte pocit, že když vlastníte jízdní kolo, na co by vám bylo další? Je pro vás možnou variantou přestavět jej na elektrokolo.

 

Předělání kola na elektrokolo

Elektro – u kola to znamená, že vám šlapání do kopce usnadní malý motorek, jehož další součástí je akumulátor, řídící jednotka a také ovládání. Tyto čtyři součásti jsou propojeny kabely, stačí je jen rozmístit na kolo a to buď na originální elektrokolo nebo si přestavíte své klasické jízdní kolo. Jednoduchá kompaktnost umožní také relativně jednoduchou přestavbu. Je potřeba vyměnit přední nebo zadní kolo, ukrýt elektroniku, připevnit řídicí prvky a usadit akumulátor.

 

Pro koho je vhodná přestavba?

Uvažujete-li o přestavbě svého kola, pak musíte brát v potaz dva parametry a tím jsou jezdec a poté i kolo, které má být přestavěno na elektrokolo. K přestavbě kol se rozhodlo již mnoho cyklistů, kteří se liší důvodem proč, také věkem. Tato přestavba přichází vhod například ženám, které v přídavném vozíku táhnou za sebou ratolesti, senioři, kteří se nechtějí při jízdě na kole zbytečně namáhat apod. Velkou skupinou jsou také lidé s handicapem, kteří rádi jezdí na kole, ale z nějakého důvodu nestačí na normální kolo. Mnoho lidí to dělá také proto, že přišli třeba o řidičský průkaz.

 

Hodí se na přestavbu každé kolo?

Otázka, zda je vhodné i mé kolo na přestavbu, je jen naoko. V podstatě může elektrifikaci podstoupit jakýkoliv typ jízdního kola, ale klidně i trojkolka, případně koloběžka. Liší se jen nutnými úpravami a díky tomu také cenou. Ideálním typem kola k přestavbě je udržované kolo s věkem okolo desíti let, které má chromo-molybdynový chrám, V-brzdy, kliky na čtyřhranu a rovněž komponenty řadící kolo do střední třídy. Chcete si přestavět nové kolo? Nejlíp se na to hodí ty, jež se cenou pohybují v řádu 10 000 Kč. Levné kolo vám nezaručí, že bude spolehlivé a může dosloužit dříve než samotná elektrofikační sada. Rovněž i příliš drahé kolo je osazeno díly, které se velmi těžce nebo vůbec nedají sloučit se sadou na elektrifikaci kola.

 

Jak si elektrosadu pořídit?

Rozhodli jste se definitivně, že si své kolo přestavíte na elektrokolo? Můžete si sadu pořídit a namontovat sami nebo oslovit nejbližší cykloservis. Počítejte však s tím, že elektrosad jsou tisíce. Ve druhém případě je potřeba kolo svěřit mechanikovi, který vám nabídne sadu, která nemusí být pro vás tak výhodná. Ceny sad určených na elektrifikaci kol se pohybují v řádu od 7 000 Kč do několika desítek tisíc korun.

 

Jak provést montáž sady?

Dalším krokem je rozhodnout se, jakým způsobem samotnou montáž provedete. Jde o to, zda to zkusíte doma svépomocí nebo se obrátíte na zkušeného odborníka. Kvalitní sady musí obsahovat vše potřebné pro elektrifikaci kola a také podrobný manuál. Instalaci pak zvládnete i v případě, že jste i méně zdatným cyklistou. Odborníci varují před možnými komplikacemi, které mohou nastat: například budete mít problém s integrací páček s řazením, upravit nosič pro baterii, s tím souvisí další nákup náhradních dílů a jejich shánění po městě. V servisu mají obvykle vše potřebné ve skladu. Výhodou práce v servisu je, že vám poskytnou na provedenou práci také záruku nejen za zakoupenou sadu, ale i za následnou montáž.

 

Pustit se do přestavby nebo ne?

I zde se můžeme setkat s celou řadou problémů. Pro přestavbu klasického kola na elektrokolo musíte volit určité kompromisy. Nezapomeňte také na některé nevýhody: je potřeba mít kolo, které se pro přestavbu hodí co nejlépe, veškeré odlišnosti v montáži vás donutí vyměnit některé díly kola, nelze si kolo vyzkoušet předem, změní se jízdní vlastnosti vašeho kola. Rovněž zde máte jen omezenou možnost určitých komponentů na kole jako jsou hydraulické brzdy. Počítejte s řadou kabelů, které vám mohou překážet a musíte je skrýt před deštěm. Kam umístíte řídící jednotku nebo akumulátor?

 

Naopak výhody jsou: Pořád budete využívat kolo, které vám věrně slouží nějakou dobu a již ho dokonale znáte. Kdykoliv můžete namontovanou sadu odmontovat a získáte zpět klasické jízdní kolo. Výhodou je také úspora peněz, ale i velká variabilita, kterou vám elektrické sady nabízí. Sami si zvolte ovládání, kam bude umístěn akumulátor, jaký typ baterie a kapacitu si zvolíte. Elektrokolo si prakticky postavíte na míru. 

Provozovatel webu Jan Modrák jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu.
Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. 
Další informace