V úterýk 20.11. bude provozovna zcela uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Výběrem správného motoru ušetříte síly

Šetřete své síly díky správnému výběru elektromotoru

 
Elektrokolo má na rozdíl od klasického kola ještě navíc vybavení, které vám zjednodušší nebo naopak ztíží vaší jízdu a šlapání. Elektrokolo je složeno z elektromotoru, akumulátoru a řídící jednotky včetně kabelů.
 
Problematika elektromotorů je poměrně široká a pokud se v ní chcete orientovat, musíte být odborníkem na slovo vzatým. Chcete si koupit elektrokolo nebo jej přestavět? Pak je vhodné, pokud se v určitých pojmech orientujete.  Jedním z nich je rekuperace.

 

K čemu je potřeba rekuperace?

Slovo rekuperace není známé jen ve stavebnictví, ale i u elektrokol. Jednoduše můžeme říci, že jde o to, že je zpětně využívána pohybová energie, která se přemění v energii elektrickou. Úspěšně se rekuperace využívá i u tramvají, které při jízdě z kopce vyrábí elektrický proud a dodávají jej do trolejí a také u elektromobilů.
 
U elektrokola je rekuperace vykoupena zvýšeným odporem. Důvodem je, že v případě že se nám vybije baterie, by byl problém ušlapat požadovanou vzdálenost. Systémy, které využívají rekuperaci  musí mít ještě další elektronické součástky. Dalším problémem je to, že rekuperace u elektrokola s dobíjením baterie je schopna dojezd zvýšit maximálně o 4%. Začínají se však vyrábět i modely, které zvýší dojezd až o 12- 15%, ale je jich pouze pár. Motory s rekuperací se tak využívají u velkých dopravních prostředků, které mají silnější motor a větší hmotnost.
 

 

Jak funguje rekuperace v praxi?

Zpětné dobíjení baterie, rekuperace, se hodí tam, kde je jezdec schopen vyvinout dostatečnou kinetickou energii. V praxi jsou to tyto případy:
1)      Sportovní jezdec, který trénuje silné šlapání a jízda po rovině s rekuperací vám umožní dokonalý trénink. Je to jako by jste pluli proti proudu a tak, aby jste dojeli kam potřebujete, musíte opravdu silně dupnout na pedály, což je docela únavné.
2)       U nás není příliš efektivní, ale například při zdolávání velkých vrcholů, kdy jezdec vyšlape za pomoci elektromotoru na kopec a cestou dolů sjede se zapnutou rekuperací.
3)      Motor a rekuperace mohou složit jako brzda. Díky rekuperaci se stane, že motor a brzdy nepůsobí proti sobě, ale sjednotí se. Hodí se tak pro tandemy, při jízdě s plně naloženým kolem, kdy by mohlo dojít k převaření brzd, což je při jízdě z kopce docela nebezpečné. Zapnutá rekuperace slouží jako pomocná brzda.
 

 

Jaký motor si vybrat

Elektrokola se prodávají již smontované s dodaným elektropohonem, případně jako sada pro přestavbu. Vyrábí se tři typy motorů:
·         Elektromotor bez planetové převodovky:
Tento motor se vplétá do předního nebo zadního kola a pokaždé, když začnete běžně šlapat, klade mechanický odpor.
·         Bezkartáčový motor s planetovou převodovkou
Jde o velmi moderní motory, které se vplétají do předního či zadního kola, jsou opatřeny permanentním magnetem, který tak nabídne vysokou účinnost až 80%. Díky svému průměru až 20 cm mají vysoký točivý moment už při dosažení nízkých otáček.
·         Motor pohánějící řetěz na kole
Jde o motor, který se montuje do středu kola u klik, kde poté působí rovnou na samotný řetěz. Se šlapáním vám pomůže normální přehazovačka. Výhodou je, že v případě, že je potřeba vyměnit kolo, nemusíte sundávat celý ráfek.

 

Co zahrnuje instalace motoru

Instalace samotného elektromotoru je poměrně náročný proces a je potřeba překonat celou řadu překážek. Je důležité, aby šířka motoru odpovídala šířce vidlic. Výrobci montují motory co nejužší, ke špičkovým modelům lze zabudovat i deseti-stupňovou kazetu a diskovou brzdu.
 
Pokud jste vyřešili problém s velikostí elektromotoru, může nastat problém s chlazením motoru nebo řídící jednotky. Řešení se nachází v podobě vzduchového chlazení i žebrování, které jsou vyrobeny ve stylovém designu.
 
Zákazník, který si vybere elektromotor opatřený kartáčky, se musí postarat i o jejich údržbu. Důležité je pravidelně odstranit všechny nečistoty a čas od času je vyměnit. Je potřeba, aby vybraná prodejna či servis měl k dispozici pravidelně i tyto náhradní díly.
 
Opotřebovat se může čas od času i planetová převodovka, která se vyrábí z plastu. Její opotřebení je tak po čase více než jisté. Nesmíte zapomenout ani na její mazání.
 

 

Řiďte se těmito radami

Pokud jste laik, je velmi složité vybrat si správné elektrokolo a zabývat se touto problematikou. Při výběru se obraťte na odborníka, který nabízí osvědčenou značku a ve svém oboru se vyzná. Řiďte se také cenou, čím dražší kolo prodejce nabízí, tím je kvalitnější a déle vám poslouží.
 
Je potřeba znát i legislativu, která umožňuje pro pozemní komunikace kola s výkonem elektromotoru maximálně 250W. Na internetu není problém najít kola s vyšším výkonem až 1000W, ale ta nejsou pro provoz na pozemních komunikacích schválena.
 
·         Vždy vybírejte motor, který má jen minimum mechanických částí
·         Nenakupujte motory s kartáčky
·         Elektrokolo osvědčené značky je tím správným výběrem
Provozovatel webu Jan Modrák jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu.
Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. 
Další informace