Výběrem správného motoru ušetříte síly

Šetřete své síly díky správnému výběru elektromotoru

 
Elektrokolo má na rozdíl od klasického kola ještě navíc vybavení, které vám zjednodušší nebo naopak ztíží vaší jízdu a šlapání. Elektrokolo je složeno z elektromotoru, akumulátoru a řídící jednotky včetně kabelů.
 
Problematika elektromotorů je poměrně široká a pokud se v ní chcete orientovat, musíte být odborníkem na slovo vzatým. Chcete si koupit elektrokolo nebo jej přestavět? Pak je vhodné, pokud se v určitých pojmech orientujete.  Jedním z nich je rekuperace.

 

K čemu je potřeba rekuperace?

Slovo rekuperace není známé jen ve stavebnictví, ale i u elektrokol. Jednoduše můžeme říci, že jde o to, že je zpětně využívána pohybová energie, která se přemění v energii elektrickou. Úspěšně se rekuperace využívá i u tramvají, které při jízdě z kopce vyrábí elektrický proud a dodávají jej do trolejí a také u elektromobilů.
 
U elektrokola je rekuperace vykoupena zvýšeným odporem. Důvodem je, že v případě že se nám vybije baterie, by byl problém ušlapat požadovanou vzdálenost. Systémy, které využívají rekuperaci  musí mít ještě další elektronické součástky. Dalším problémem je to, že rekuperace u elektrokola s dobíjením baterie je schopna dojezd zvýšit maximálně o 4%. Začínají se však vyrábět i modely, které zvýší dojezd až o 12- 15%, ale je jich pouze pár. Motory s rekuperací se tak využívají u velkých dopravních prostředků, které mají silnější motor a větší hmotnost.
 

 

Jak funguje rekuperace v praxi?

Zpětné dobíjení baterie, rekuperace, se hodí tam, kde je jezdec schopen vyvinout dostatečnou kinetickou energii. V praxi jsou to tyto případy:
1)      Sportovní jezdec, který trénuje silné šlapání a jízda po rovině s rekuperací vám umožní dokonalý trénink. Je to jako by jste pluli proti proudu a tak, aby jste dojeli kam potřebujete, musíte opravdu silně dupnout na pedály, což je docela únavné.
2)       U nás není příliš efektivní, ale například při zdolávání velkých vrcholů, kdy jezdec vyšlape za pomoci elektromotoru na kopec a cestou dolů sjede se zapnutou rekuperací.
3)      Motor a rekuperace mohou složit jako brzda. Díky rekuperaci se stane, že motor a brzdy nepůsobí proti sobě, ale sjednotí se. Hodí se tak pro tandemy, při jízdě s plně naloženým kolem, kdy by mohlo dojít k převaření brzd, což je při jízdě z kopce docela nebezpečné. Zapnutá rekuperace slouží jako pomocná brzda.
 

 

Jaký motor si vybrat

Elektrokola se prodávají již smontované s dodaným elektropohonem, případně jako sada pro přestavbu. Vyrábí se tři typy motorů:
·         Elektromotor bez planetové převodovky:
Tento motor se vplétá do předního nebo zadního kola a pokaždé, když začnete běžně šlapat, klade mechanický odpor.
·         Bezkartáčový motor s planetovou převodovkou
Jde o velmi moderní motory, které se vplétají do předního či zadního kola, jsou opatřeny permanentním magnetem, který tak nabídne vysokou účinnost až 80%. Díky svému průměru až 20 cm mají vysoký točivý moment už při dosažení nízkých otáček.
·         Motor pohánějící řetěz na kole
Jde o motor, který se montuje do středu kola u klik, kde poté působí rovnou na samotný řetěz. Se šlapáním vám pomůže normální přehazovačka. Výhodou je, že v případě, že je potřeba vyměnit kolo, nemusíte sundávat celý ráfek.

 

Co zahrnuje instalace motoru

Instalace samotného elektromotoru je poměrně náročný proces a je potřeba překonat celou řadu překážek. Je důležité, aby šířka motoru odpovídala šířce vidlic. Výrobci montují motory co nejužší, ke špičkovým modelům lze zabudovat i deseti-stupňovou kazetu a diskovou brzdu.
 
Pokud jste vyřešili problém s velikostí elektromotoru, může nastat problém s chlazením motoru nebo řídící jednotky. Řešení se nachází v podobě vzduchového chlazení i žebrování, které jsou vyrobeny ve stylovém designu.
 
Zákazník, který si vybere elektromotor opatřený kartáčky, se musí postarat i o jejich údržbu. Důležité je pravidelně odstranit všechny nečistoty a čas od času je vyměnit. Je potřeba, aby vybraná prodejna či servis měl k dispozici pravidelně i tyto náhradní díly.
 
Opotřebovat se může čas od času i planetová převodovka, která se vyrábí z plastu. Její opotřebení je tak po čase více než jisté. Nesmíte zapomenout ani na její mazání.
 

 

Řiďte se těmito radami

Pokud jste laik, je velmi složité vybrat si správné elektrokolo a zabývat se touto problematikou. Při výběru se obraťte na odborníka, který nabízí osvědčenou značku a ve svém oboru se vyzná. Řiďte se také cenou, čím dražší kolo prodejce nabízí, tím je kvalitnější a déle vám poslouží.
 
Je potřeba znát i legislativu, která umožňuje pro pozemní komunikace kola s výkonem elektromotoru maximálně 250W. Na internetu není problém najít kola s vyšším výkonem až 1000W, ale ta nejsou pro provoz na pozemních komunikacích schválena.
 
·         Vždy vybírejte motor, který má jen minimum mechanických částí
·         Nenakupujte motory s kartáčky
·         Elektrokolo osvědčené značky je tím správným výběrem
Provozovatel webu Jan Modrák jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu.
Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. 
Další informace